Automatyka do bram – czy to dobry wybór?

Czy warto inwestować w automatykę do bram oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze oprzyrządowania do bramy frontowej?
Automatyka do bram

Czasy, gdy do otwarcia bram wjazdowych niezbędna była bezpośrednia obecność człowieka odchodzą powoli w zapomnienie. Dziś większość nowych obiektów zlokalizowanych w Opolu korzysta z automatyki do bram. To rozwiązanie, które znacząco podnosi komfort użytkowania.

Czy warto inwestować w automatykę do bram? Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprzyrządowania do bramy frontowej? Między innymi na te kwestie odpowiemy w niniejszym artykule.

Brama do ogrodzenia frontowego – przesuwna czy dwuskrzydłowa?

Zanim rozważymy dobór odpowiedniej automatyki do bram, powinniśmy zdecydować się na konkretny model samej bramy. Wyróżniamy dwa główne typy:

  • bramy przesuwne,
  • bramy dwuskrzydłowe.

Brama frontowa przesuwna – charakterystyka

Bramy frontowe przesuwne otwierają się poprzez ruch w bok wzdłuż prowadnic. Takie zaprojektowanie pozwala zaoszczędzić miejsce w przestrzeniach bocznych. Jest to zatem rozwiązanie stworzone dla posiadłości z niewielkimi dziedzińcami czy podjazdami. Inną zaletą bram frontowych przesuwnych jest ich stabilność.

Rozwiązania tego typu sąwykonane z trwałych materiałów, dzięki czemu cechują się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i ekstremalne warunki atmosferyczne. Warto pamiętać, że instalacja bramy przesuwnej jest nieco bardziej skomplikowana z uwagi na konieczność dopasowania prowadnic. Z tego względu dobrze zlecić wykonanie profesjonalistom.

Brama frontowa dwuskrzydłowa

Bramy frontowe dwuskrzydłowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch skrzydeł. Ich otwieranie oraz zamykanie odbywa się przez obrót wokół osi umieszczonej po bokach.

Takie rozwiązanie zapewnia właściwą estetykę oraz brak konieczności wygospodarowania przestrzeni bocznych. Z drugiej strony będą one działać wyłącznie w sytuacji, gdy uda się wygospodarować odpowiednią przestrzeń wewnętrzną. Podobnie jak w przypadku urządzeń przesuwnych, także tu można zastosować automatykę do bram.

Z czego składa się automatyka do bram?

Automatyka do przemy przesuwnej lub dwuskrzydłowej składa się z różnych komponentów, które wzajemnie ze sobą współpracują. Należą do nich:

  • Napęd do bramy przesuwnej lub dwuskrzydłowej – urządzenie generujące ruch. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnej mocy oraz technologii (elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne).
  • Centrala sterująca – jednostka, która zarządza wszystkimi funkcjami automatyki do bram (między innymi: automatyczne zatrzymywanie w przypadku wykrycia przeszkody, regulacja siły zamykania, funkcje anty-zgniatania, programowanie czasowe).
  • Pilot zdalnego sterowania – urządzenie ręczne umożliwiające użytkownikowi zdalne otwieranie i zamykanie bramy.
  • Czujniki bezpieczeństwa – istotny element ogrodzeń frontowych zapewniający ochronę przed kolizjami i potencjalnymi zagrożeniami.
  • System prowadzenia – element właściwy dla automatyki do bramy przesuwnej. Umożliwia płynne i precyzyjne ruchy bramy.
  • System kontroli dostępu – różnego rodzaju kody, czytniki czy karty magnetyczne, które zapewniają kontrolę dostępu do nieruchomości. Są to urządzenia fakultatywnie stosowane.
  • Zasilanie – automatyka do bramy dwuskrzydłowej i przesuwnej wymaga dostępu do źródła zasilania.
  • Wyposażenie dodatkowe – w zależności od modeli automatyka do bram może oferować także różnego rodzaju przełączniki, systemy awaryjnego otwierania, lampy czy inne urządzenia.

Ich właściwy dobór i montaż przesądza o bezpieczeństwie użytkowania oraz żywotności całego systemu.

Jaki zastosować napęd do bramy dwuskrzydłowej lub przesuwnej?

Nie ma wątpliwości, że montaż automatyki do bram to dobre rozwiązanie. Znacząco upraszcza ono codzienne obowiązki, nie wymaga wychodzenia z pojazdu podczas deszczu czy mrozu, gwarantuje także ochronę przed nieproszonymi gośćmi.

Aby móc w pełni korzystać z tych użyteczności, należy dokładnie przemyśleć wybór napędu do bramy przesuwnej lub dwuskrzydłowej. Zła decyzja odnośnie urządzeń będzie skutkować wadliwym działaniem całego systemu. Analiza powinna objąć w szczególności długość skrzydeł, ich wagę, liczbę użytkowników oraz stan techniczny infrastruktury. Ciężka i długa brama frontowa będzie wymagała zastosowania silnika o większej mocy.

Również w przypadku występującej rdzy, tarć czy dużej liczby przewidywanych cykli zamknięć i otwarć, warto zastosować rozwiązania nieco droższe, ale niezawodne. Szczegółowe zasady doboru napędu do bramy dwuskrzydłowej lub przesuwnej zawierają karty katalogowe i instrukcje instalacji konkretnych modeli.

Napędy do bram przesuwnych i dwuskrzydłowych FAAC – dlaczego warto z nich skorzystać?

Firma FAAC działa na rynku od 1965 roku. Olbrzymie doświadczenie, rozwinięta sieć dystrybucji oraz drobiazgowość w doborze materiałów sprawiają, że produkowane napędy do bram dwuskrzydłowych i przesuwnych są bezpieczne, zdalnie sterowane, wygodne i certyfikowane. Ich użycie podnosi komfort użytkowania, a odpowiednia konserwacja pozwala cieszyć się systemem przez wiele lat. FAAC proponuje modele wyposażone w system łagodnego startu i zatrzymania, dzięki czemu żywotność automatyki do bram znacznie wzrasta. Systemy są ciche i posiadają opcję rozpoznawania przeszkód, chroniąc zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Model 414 P Compact do bramy dwuskrzydłowej ma wbudowaną mechaniczną blokadę, gdy silnik nie pracuje. Dzięki temu nie istnieje konieczność stosowania dodatkowych zamków.

Również w serii 740 i 741 dla bram przesuwnych nie jest wymagane stosowanie zamka elektromagnetycznego nawet w sytuacji braku zasiania. Między innymi dlatego produkty FAAC są dzisiaj tak chętnie wybierane przez mieszkańców Opola i innych regionów kraju.

Gdzie kupić bramy do ogrodzenia frontowego z niezawodną automatyką?

Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk od lat obsługuje klientów z terenu Opola i okolic. W zakresie oferty wchodzą nie tylko ogrodzenia panelowe i frontowe, ale także bramy, automatyka oraz szereg dodatkowych akcesoriów.

Wykonawca jest w stanie dobrać odpowiednie materiały, zaproponować urządzenia renomowanych marek (w tym napędów FAAC), a także wykonać profesjonalny montaż. Firma proponuje swoim klientom najnowsze trendy w systemach ogrodzeń (ekrany prywatności, indywidualny projekt, sublimację). Dzięki temu nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie tu to, czego potrzebuje. W celu doboru systemu ogrodzeniowego do naszej nieruchomości zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności