Pochyły teren. Jaki rodzaj ogrodzenia zastosować?

Jak przygotować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie w Zdzieszowicach? Oraz jakie ogrodzenie w Zdzieszowicach wybrać?
Pochyły teren - jakie ogrodzenie wybrać

Ogrodzenie z gotowych paneli jest popularnym rozwiązanie do izolacji działki prywatnej lub terenu firmowego. Jedną z największych korzyści tego typu konstrukcji jest stosunkowo prosty montaż. Nie zawsze jednak indywidualne wykonanie jest efektywne, szczególnie jeśli wystąpią nierówności terenu.

W tym artykule przedstawimy sposoby jak przygotować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie w Zdzieszowicach.

Nierówny teren w Zdzieszowicach – jakie ogrodzenie wybrać?

Zgodnie z regionalizacją fizycznogeograficzną J. Kondrackiego południowa część Gminy Zdzieszowice umiejscowiona jest w Nizinie Śląskiej, z kolei tereny południowe przynależą do Wyżyny Śląskiej1. Już to wstępne przypisanie pokazuje, że rzeźba terenu lokalnych miejscowości bywa nierówna. Doskonale rozumieją to mieszkańcy Oleszki, Rozwadza, Januszkowic czy samych Zdzieszowic, którym przyszło postawić ogrodzenie na pochyłym terenie.

Jeśli cała posiadłość ma wyraźny spad, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie ogrodzenia z gotowych paneli. W przypadku niewielkich nierówności można rozważyć także niwelację. Do obniżenia poziomu gruntu stosuje się koparki, spychacze lub inne maszyny, które usuwają nadmiar ziemi z obszarów podwyższonych lub wypełniają przestrzenie obniżone. Poprawnie wykonana niwelacja pozwala zastosować dowolny rodzaj ogrodzenia domu, w tym modele frontowe lub nawet betonowe.

Dwa sposoby na wykonanie ogrodzenia panelowego na nierównym terenie

Jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie? Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małymi nierównościami czy z montażem schodkowym, prace powinniśmy rozpocząć od wykonania działań przygotowawczych. Należą do nich:

 • Badania gruntu i ustalenia, czy jest on narażony na osunięcia lub ruchy ziemi.
 • Wytyczenie miejsca posadowienia nowej infrastruktury w granicach posesji.
 • Oczyszczenie przestrzeni montażowej z korzeni, kamieni, zarośli, krzewów czy innych elementów.
 • Rozważenie typu bramy (dwuskrzydłowa, przesuwna) oraz właściwy wybór miejsca jej montażu. Jeśli nie ma możliwości niwelacji terenu, niezbędne może okazać się zakupienie bramy wyposażonej w mechanizmy wahliwe przystosowane do pochyłych terenów.
 • Wytyczenie miejsc na montaż słupków.
 • Wykonania podmurówki pod ogrodzenie z paneli, jeśli takowa znajduje się w naszym projekcie.

Projektując ogrodzenie, powinniśmy pamiętać także o wykonaniu odpowiedniego drenażu. Swobodny spływ wody pozwoli uniknąć problemów z fundamentami w przyszłości. Gdy zakończymy wykonywać te prace, możemy przejść do budowy ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie.

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie – małe pochylenie

Z uwagi na charakter geologiczny gminy Zdzieszowice, montaż ogrodzenia z gotowych paneli przy niewielkim pochyleniu jest standardowym rozwiązaniem. Szeroka oferta różnego typu paneli pozwala dopasować ich styl do charakteru posesji i indywidualnego gustu inwestora. Przy zastosowaniu tej metody należy pamiętać, że:

 • słupki powinny być umieszczone standardowo, zgodnie z zaprojektowanym wcześniej układem,
 • przęsła dopasowuje się nachyleniem względem ukształtowania terenu.

Przy nachyleniu do poziomu 24% stosuje się przęsła dostosowane do tego typu montażu. W sytuacji wystąpienia większego spadu należy dokonać indywidualnego zamówienia, w którym podaje się dokładną specyfikę terenu. Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie powinno być wykonane w technologii 3D. To rozwiązanie jest lżejsze, dzięki czemu nie ma ryzyka osiadania w gruncie i utraty stabilności.

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie – montaż schodkowy

Jeśli nasza posesja charakteryzuje się większymi nierównościami, zaleca się wykonanie montażu schodkowego. Sam proces projektowania i budowy ogrodzenia jest tu nieco bardziej skomplikowany. Niezbędne są dokładne wyliczenia oraz szkice. Poszczególne panele powinny być mocowane w odstępnie wysokości od 5 do 40 centymetrów, w ten sposób tworząc charakterystyczne schodki. Precyzyjne dopasowanie przęseł, podmurówki i słupków pozwala osiągnąć wysoce estetyczne i trwałe rozwiązanie. Metoda schodkowa może być także zastosowana przy niewielkim spadzie posesji.

Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie – samemu czy z profesjonalistą?

Jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie? Dzięki możliwościom, jakie dają nowoczesne rozwiązania, nawet obszary o znacznym nachyleniu nie są już przeszkodą podczas projektowania i budowy ogrodzenia. Wystarczy jedynie przemyśleć, jaka technologia będzie najodpowiedniejsza dla naszego terenu i estetyki posesji, a także umiejętnie ją zaimplementować. Przeprowadzenie całego procesu będzie wymagać:

 • poświęcenia czasu,
 • umiejętności w zakresie mierzenia,
 • sprawdzenia gleby,
 • kompetencji budowlanych,
 • specjalistycznego sprzętu.

Z uwagi na swoją specyfikę i liczne pułapki, wielu inwestorów woli zlecić przygotowanie ogrodzenia panelowego na nierównym terenie specjalistom. W ten sposób zyskuje pewność, że gotowy wyrób będzie cechował się długą żywotnością.

Jaką firmę wybrać do wykonania ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie w Zdzieszowicach?

Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk obsługuje inwestycje z terenów województwa opolskiego, w tym w szczególności Gminy Zdzieszowice. Oferuje ona ogrodzenia różnego typu, wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu klient ma zawsze możliwość dostosowania ostatecznego rozwiązania do swoich preferencji. Firma posiada setki realizacji, kompetentny personel oraz rozbudowany dział obsługi klienta. Decyzja o zleceniu montażu na pochyłym terenie może paradoksalnie przynieść oszczędności. Decyduje o tym brak marnowania czasu, dostęp do specjalistycznego sprzętu oraz zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów. Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk proponują też możliwość doboru dodatkowych akcesoriów oraz skorzystanie z najnowszych trendów rynkowych. W celu zapoznania się z ofertą zapraszamy na stronę internetową.

 1. Program Ochrony Środowiska dla Gminy Zdzieszowice na lata 2016-2019 z perspektywą na lata 2020-2023, s.10

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności