Wybór bramy do ogrodzenia panelowego – poradnik

Która brama będzie najlepsza - przesuwna, a może skrzydłowa? Wybór bramy ze względu na rodzaj ogrodzenia i możliwości zagospodarowania posesji.
Wybór bramy

Jaka brama będzie najlepsza do ogrodzenia panelowego?

Brama do ogrodzenia panelowego spełnia ważne funkcje. Z jednej strony pozwala na swobodne poruszanie się pojazdów, z drugiej pełni funkcję dekoracyjną. To właśnie brama podkreśla walory estetyczne całego ogrodzenia i nadaje posesji indywidualnego charakteru. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy.

Brama do ogrodzenia panelowego – wstęp

Zanim jeszcze przejdziemy do rozważania konkretnych parametrów bramy, należy zdecydować się na wybór ogrodzenia. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka możliwości. Ogrodzenia betonowe gwarantują pełne bezpieczeństwo i anonimowość. Płoty drewniane dobrze komponują się z roślinnością i ogrodami utrzymanymi w stylu wiejskim. Rozwiązania metalowe dają duże możliwości aranżacyjne. Najpopularniejsze są jednak ogrodzenia panelowe. Dlaczego?

  • Efektywność ekonomiczna – tego typu produkty nadają się do produkcji seryjnej. W efekcie ich cena jest najniższa na rynku.
  • Trwałość – wykonane ze stali, zgrzewane ze stelażem, ocynkowane ogniwo – ogrodzenia panelowe zapewniają odpowiednią sztywność i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Łatwość montażu – instalacja paneli jest nie tylko prosta, ale też szybka. W ciągu kilku dni można utworzyć płot najwyższej jakości.
  • Wykorzystanie podmurówki – w celu wzmocnienia konstrukcji oraz poprawy walorów estetycznych można wykorzystać podmurówkę.

Brama do ogrodzenia panelowego – jak wybrać?

Brama do ogrodzenia panelowego powinna być dopasowana do posesji i pozostałej części płotu. Ważna jest tu kompatybilność parametrów (rozmiarów, profili, technologii) oraz kolorów. Z tego powodu zaleca się jej zakup w komplecie lub dobór przez wykwalifikowanych i doświadczonych monterów. Każdy inwestor ma do wyboru różne typy bram:

  • przesuwne lub wjazdowe skrzydłowe,
  • otwierane automatycznie lub ręcznie.

Decyzja o zakupie konkretnego modelu zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.

Bramy przesuwne – co to jest?

Bramy przesuwne, jak sama nazwa wskazuje, są przesuwane wzdłuż ogrodzenia. Brak uchylanych skrzydeł to niewątpliwa zaleta tego rozwiązania. Dzięki niemu obszar położony bezpośrednio za bramą można dowolnie zaprojektować. Nie ma też ryzyka otwarcia się płotu przy silnych podmuchach wiatru, co zabezpiecza na przykład pojazdy zaparkowane przed garażem. Bramy przesuwne można wykonać w dowolnej długości, a także wyposażyć w system antywłamaniowy. To rozwiązanie wypełnia się w formule adekwatnej dla pozostałej części ogrodzenia panelowego. Nie ma żadnych ograniczeń dla zastosowania przęseł wykonanych w technologii 2D i 3D. Z wad bram przesuwnych można wymienić:

  • Wyższe koszty zakupu niż bramy wjazdowe skrzydłowe.
  • Konieczność posiadania posesji o szerokości pozwalającej na ‘schowanie’ bramy przy jej otwieraniu.

Bramy wjazdowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Drugim popularnym rodzajem są bramy wjazdowe skrzydłowe jedno i dwu. W przeciwieństwie do bram przesuwnych mogą być one montowane także na stosunkowo wąskich posesjach. Kluczowa jest tu głębokość ogrodu, czyli zapewnienie miejsca na otwieranie. Inną zaletą tego rozwiązania jest niższa cena. Do ewentualnych wad systemu należy zaliczyć:

  • Konieczność zastosowania zabezpieczeń (np. w postaci rygli), które zapobiegają samoistnemu otwarciu skrzydeł.
  • W przypadku wystąpienia intensywnych opadów śniegów, przed otwarciem niezbędne będzie odśnieżenie posesji.
  • Zastosowanie automatyki w tego typu bramie może być droższe (z uwagi na konieczność użycia dwóch siłowników).

Bramy przesuwne i bramy wjazdowe skrzydłowe – automatyka czy otwieranie ręczne?

Niezależnie czy zdecydujemy się na montaż bramy przesuwnej czy bramy wjazdowej skrzydłowej możemy wyposażyć ją w automatykę. To inwestycja w nasz komfort i bezpieczeństwo. Dzięki nim nie ma konieczności opuszczania pojazdu w celu otwarcia bramy. Jest to szczególnie wygodne w mroźne dni oraz podczas okresów rekonwalescencji. Zautomatyzowana brama to także ochrona naszego samochodu. Pozostawiając go na czas manualnego otarcia bramy, narażamy się na ryzyko kradzieży. Uruchomienie systemu pilotem całkowicie usuwa ten problem z naszego życia. Tego typu brama nie stanowi też zagrożenia dla użytkowników, gdyż wbudowane fotokomórki automatycznie przerywają proces otwierania lub zamykania. Jedyną zaletą bramy manualnej jest niższy koszt zakupu.

Brama do ogrodzenia panelowego – podsumowanie

Wybór bramy do ogrodzenia panelowego jest ważny. To zakup na lata, dlatego trzeba go dobrze przemyśleć. Inwestor może zdecydować się na rozwiązania tańsze (na przykład bramy wjazdowe dwuskrzydłowe otwierane manualnie), ale jednocześnie na popularności zyskują modele poprawiające komfort życia (bramy przesuwne automatyczne). Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk jest także w stanie dostosować dowolne wybory do estetyki pozostałej części ogrodzenia. Wypełnienie bram takimi samymi panelami nadaje naszej posesji ciekawego charakteru i poprawia atrakcyjność mieszkania. Po więcej szczegółów oferty zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności