Montaż nowoczesnych ogrodzeń panelowych

Nowoczesne ogrodzenia panelowe to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Zwróć uwagę na montaż ogrodzeń by oprócz walorów estetycznych pełniły także funkcję zabezpieczające posesję.
Jak montować ogrodzenia

Jak montować nowoczesne ogrodzenia panelowe?

Nowoczesne ogrodzenia panelowe to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Inwestorzy doceniają liczne zalety tego systemu, do których możemy zaliczyć: różne wysokości, niskie koszty oraz łatwość montażu. W połączeniu z wysoką trwałością elementy te przesądzają o możliwości stosowania w budynkach przemysłowych, na posesjach domów jednorodzinnych i w zabudowie wielorodzinnej. W tym artykule podpowiemy, jak krok po kroku należy montować nowoczesne ogrodzenia panelowe.

Ogrodzenia panelowe do domu i firmy – z podmurówką czy bez?

Zanim rozpoczniemy zakupy i kompletowanie materiałów roboczych musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasze ogrodzenie ma mieć podmurówkę. Jej stosowanie nie jest konieczne, ale ma dwie zasadnicze zalety:

  • Podnosi walory estetyczne.
  • Utrudnia przedostawanie się do ogrodu zwierząt.

Koszt podmurówki jest różny, w zależności od produktu, na jaki się zdecydujemy. W droższym wariancie możemy wykonać samodzielnie lub zlecić zaprojektowanie i wykonanie podmurówki wylewanej z betonu. Z uwagi na czas (ten sposób wymaga przygotowania masy betonowej i oczekiwania na zawiązanie betonu) popularniejsze są prefabrykowane podmurówki betonowe. Składają się na nie gotowe elementy, które należy ułożyć w wykopie wykonanym wcześniej przy pomocy łopaty.

Ogrodzenia panelowe do domu i firmy – prace przygotowawcze

Wykonanie nowoczesnego i taniego ogrodzenia panelowego wymaga podjęcia określonych prac przygotowawczych. W pierwszym etapie należy wytyczyć linię ogrodzenia. Do tego zadania potrzebna nam będzie miara i sznurek. W kolejnym kroku niezbędne jest ustalenie lokalizacji słupków. Wymiary paneli ogrodzeniowych są każdorazowo podane w karcie katalogowej i dokumentacji technicznej. Zazwyczaj szerokość wynosi 2,5 metra, zaś słupków 4 centymetry. Żeby obliczyć liczbę słupków i paneli przypadających na dany bok, należy jego długość podzielić przez 2,58. Ostatnim elementem prac przygotowawczych jest wykopanie dołów pod nowoczesne ogrodzenia panelowe. Powinny one mieć głębokość 80-100 centymetrów. W celu ułatwienia prac, zamiast łopaty można wykorzystać wiertnicę.

Ogrodzenia panelowe do domu i firmy – montaż słupków

Zanim przejdziemy do prac związanych z panelami, należy precyzyjnie umiejscowić słupki. Ponownie wykorzystujemy miarę i sznurek oraz dodatkowo poziomicę. Po ustawieniu słupków dołki zalewamy masą betonową. Czynność zatrzymujemy w połowie głębokości dołka. Dzięki temu zyskujemy możliwość ponownego ustabilizowania i wypoziomowania słupków. W kolejnym kroku wylewamy resztę betonu i czekamy na jego zawiązanie. Zaleca się, aby każdy słupek podeprzeć wspornikami, co dodatkowo umacnia całą konstrukcję.

Tanie ogrodzenie panelowe – montaż do słupków

Kolejnym etapem montażu nowoczesnego ogrodzenia panelowego jest przymocowanie przęseł do słupków. Wykorzystuje się do tego celu specjalne obejmy, śrubki i nakrętki dostarczone wraz z zestawem ogrodzeniowym. Należy uważać na kolejność wykonywanych czynności, gdyż inne obejmy stosuje się do mocowania paneli przy furtce czy bramie, w narożnikach oraz w pozostałych miejscach. W celu ułatwienia pracy można użyć wkrętarki elektrycznej. W ostatnim kroku na słupki zakładane są charakterystyczne daszki zabezpieczające.

Tanie ogrodzenia panelowe – furtka i brama

Furtka i brama pełnią bardzo ważne funkcje w nowoczesnym ogrodzeniu panelowym. Najczęściej tę pierwszą montuje się na wprost wejścia do budynku. Takie usytuowanie gwarantuje dobrą widoczność oraz pozwala dostać się do domu najkrótszą drogą. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby montażu dokonać w innym miejscu. Ważnym elementem wyboru furtki jest sposób jej otwierania. Zgodnie z prawem budowlanym zawsze musi ono następować do środka posesji. Czy jednak lepiej aby otwierała się po lewej, czy po prawej stronie wchodzącego? To już zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Zwykle uzależnia się to od położenia bramy. Jeśli ta ostatnia znajduje siępo prawej stronie od furtki, montuje się wariant prawy, w przeciwnym razie – lewy.

Gdy mamy już ustalone wszelkie szczegóły montażowe, możemy przystąpić do prac. Są one w większości zbliżone dla furtek oraz bram. W pierwszym kroku do osadzonego słupka mocujemy dolny zawias. To na niego nakładamy furtkę. Dopiero wtedy zabieramy się za przymocowanie górnego zawiasu. Po pełnym założeniu furtki umieszczamy w niej zamek z wkładką, a następnie klamki. W międzyczasie w drugim słupku montujemy zaczep zamka. Tak przygotowany zestaw jest już gotowy do działania.

Tanie ogrodzenia panelowe – gdzie kupić?

Nie jest sztuką kupienie taniego ogrodzenia panelowego. Są one dostępne w wielu miejscach w Polsce. Często jednak tańsze, niesprawdzone materiały rzutują na późniejszą, niższą trwałość produktu. Dlatego właśnie warto wybierać ogrodzenia spełniające rygorystyczne normy PN-EN 10025-1:2007, PN-EN 10218-2:2012, PN-EN 10219-2:2019-07 czy PN-EN 10223-7:2013-05. Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk korzysta z rozwiązań producenta Plast Met. Ponad 30-letnie doświadczenie i dziesiątki tysięcy gotowych realizacji sprawiają, że zakup nowoczesnego ogrodzenia panelowego staje się inwestycją w komfort i bezpieczeństwo. Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk proponuje także współpracę kompleksową – od doradztwa, przez wykonanie pomiarów, transport, aż na montażu kończąc. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności