Jakie ogrodzenia panelowe wybrać?

Jakie są zalety ogrodzeń panelowych i jakie ogrodzenie panelowe wybrać?
Ogrodzenia panelowe

W Polsce zlokalizowano ponad sześć milionów budynków. Większość z nich wyposażono w ogrodzenia, które mają za zadanie chronić mieszkańców, zapewniać komfort, poprawiać estetykę przestrzeni. Każdy mieszkaniec odmiennie rozumie te pojęcia. Jedni cenią sobie możliwość oglądania panoramy otoczenia, podczas gdy inni chętnie zamknęliby się przed sąsiadami i zyskali więcej prywatności. Z myślą o różnych potrzebach powstał szereg rozwiązań dopasowanych na każdą kieszeń i priorytety. W tym artykule opiszemy ogrodzenia panelowe. Rozważymy ich zalety oraz wskażemy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego producenta.

Ogrodzenie panelowe – zalety

Ogrodzenie panelowe jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Duża popularność wynika z zalet, jakie posiada to rozwiązanie. Zaliczamy do nich:

  • Uniwersalność – ogrodzenie panelowe możemy wykorzystać przy praktycznie wszystkich typach obiektów. Dobrze sprawdzą się w otoczeniu posesji prywatnych i przemysłowych. Ogrodzenia panelowe układa się także przy działkach rekreacyjnych, budowlanych, terenach zieleni miejskiej, obiektach sportowych czy osłonach śmietników.
  • Trwałość – omawiane rozwiązanie cechuje się wysoką trwałością na czynniki zewnętrzne. Nie straszne mu silne podmuchy wiatru, ulewne deszcze czy upływ czasu. Oczywiście pod warunkiem, że dobierzemy produkty o odpowiednich właściwościach!
  • Efektywność ekonomiczna – jak prezentuje się relacja ogrodzenia panelowe – cena? Okazuje się, że bardzo korzystnie. Na rynku nie ma drugiego takiego systemu, który zapewniałby podobne korzyści, za tak niedużą cenę.
  • Montaż – ogrodzenie panelowe jest bardzo łatwe w montażu. Do jego budowy nie jest wymagany specjalista. Można je także postawić w ciągu zaledwie kilku godzin, co wyróżnia je na tle innych rozwiązań, wymagających zarezerwowania czasu na odpowiednie wysychanie, układanie czy impregnację.
  • Dostępność – ogrodzenia panelowe nie wymagają tworzenia indywidualnego projektu. Są dostępne od ręki w dużych ilościach.

Ogrodzenia panelowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ogrodzenia panelowe występują w różnych wariantach i modelach. Z tego powodu przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić uwagę na szczegóły, od których może zależeć wydajność całego systemu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria wyboru.

Ogrodzenia panelowe – wymiary

O ile szerokość ogrodzenia musi zostać dostosowana do granic działki, o tyle jego wysokość zależy właściwie wyłącznie od preferencji klienta. Na rynku dostępne są różne długości: od około 63 cm, przez 150 cm, aż na 260 cm kończąc. Do paneli należy dobrać także odpowiednie słupki. Ich długość powinna uwzględniać około 50-centymetrowy bufor, który będzie zakopany w ziemi. Jeśli wysokość dobranego rozwiązania przekraczać będzie 2,2 metra, niezbędne będzie wykonanie zgłoszenia do starostwa powiatowego.

Ogrodzenia panelowe – 2D i 3D

Ogrodzenie panelowe może przybierać dwa podstawowe modele – 2D i 3D. Czym się różnią? Fundamentalną różnicą jest odmienny układ drutów. W strukturze paneli 2D wyraźnie widać, że zarówno poziome, jak i pionowe druty są proste. Z kolei w ogrodzeniu 3D część miejsc poddaje się profilowaniu dla uzyskania efektu przetłoczenia. Wpływa to na walory dekoracyjne całego ogrodzenia. Kluczowa dla oceny trwałości produktu powinna być grubość drutów i materiał, z jakich zostały wykonane. Zaleca się, aby dla modelu 2D zachowane zostały wymiary 5x6mm, zaś dla modelu 3D 4-5mm. Druty powinny być wykonane z dobrej jakości stali.

Ogrodzenia panelowe – odporność

Ogrodzenia panelowe powinny być odporne na różne czynniki zewnętrzne. To jest możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu paneli ocynkowanych. Zastosowanie tego materiału sprawia, że ogrodzenie chronione jest przed korozją. Istotny jest także sam sposób nadawania barwy. Malowanie proszkowe zabezpiecza produkt przed czynnikami chemicznymi i warunkami atmosferycznymi. Z kolei malowanie ręczne może skutkować wystąpieniem nierówności, które w dłuższej perspektywie przyczyniają się do powstawania uszkodzeń.

Ogrodzenia panelowe – cena

Koszt to kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując ogrodzenia panelowe. Cena zależy od kilku czynników:

  • Modelu – zasadniczo systemy 2D są droższe niż 3D.
  • Koloru – najpopularniejsze barwy takie jak: czarny, antracyt, zielony i brązowy nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów. Chęć dostosowania koloru ogrodzenia do elewacji budynku lub zagospodarowania przestrzeni wymaga zastosowania odmiennych farb. To podnosi koszt produktu.
  • Wysokość – wyższe ogrodzenia panelowe kosztują więcej.
  • Normy i certyfikaty – część dostępnych w sprzedaży produktów nie posiada odpowiednich certyfikatów, które zapewniają wysoką jakość wykonania. Mowa tu chociażby o spełnieniu norm PN-EN 10025-1:2007, PN-EN 10218-2:2012, PN-EN 10219-2:2019-07 czy PN-EN 10223-7:2013-05. Kupując konkretny produkt, dobrze podpytać o deklarację właściwości użytkowych wydaną przez niezależny podmiot.

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności