Jak powstają ogrodzenia panelowe?

Ogrodzenia panelowe 2D i 3D. Zobacz jak powstają ogrodzenia panelowe oraz zdecyduj, które z nich jest najbardziej odpowiednie dla Twojej posesji.
Jak powstają ogrodzenia

Jak powstają ogrodzenia panelowe?

Praktycznie każdy właściciel posesji prędzej czy później decyduje się na jej ogrodzenie. Dzięki temu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i intymności. W zależności od swoich potrzeb może zdecydować na różne rozwiązania techniczne, stosowane powszechnie w celu ochrony przed zwierzętami i wzrokiem przechodniów. Do najpopularniejszych należą trwałe ogrodzenia panelowe. Co je charakteryzuje? Jak powstają? Czy warto rozważyć ich zakup? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Ogrodzenia panelowe 2D i 3D – jak powstają?

Jedną z największych zalet trwałych ogrodzeń panelowych jest prostota ich konstrukcji. Na pojedynczy panel składa się siatka z drutu stalowego o średnicy 5 mm w przypadku elementów pionowych i 6 mm przy poziomych. To wystarczająca grubość, aby zapewnić ochronę przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Ogrodzenia panelowe 2D są wytrzymałe, sztywne i odporne na obciążenia mechaniczne. Przy okazji są stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwo je zamontować. W produktach typu 3D stosuje się nieco cieńsze druty – 4 i 5 mm. Ma to związek z bardziej rozbudowaną strukturą przestrzenną, która nie wpływa jednak negatywnie na właściwości ogrodzenia.

Ogrodzenia panelowe 2D i 3D – technologia zgrzewania

Sekret stabilności panelu tkwi nie tylko w wykorzystanych materiałach, ale też w zastosowanej metodzie produkcji. By druty tworzyły ze stelażem montażowym precyzyjną konstrukcję, łączy się je za pomocą punktowego nagrzewania do wysokiej temperatury. Po częściowym upłynnieniu metalu w miejscu spojenia wywiera się nacisk mechaniczny. To on prowadzi ostatecznie do częściowego połączenia elementów. Opisany proces technologiczny, stosowany jest w ogrodzeniach panelowych 2D. W przypadku rozwiązań przestrzennych dochodzi dodatkowa czynność – zaginanie według ustalonego szablonu.

Jakie ogrodzenia panelowe wybrać? – cynkowanie ogniowe

Trwałe ogrodzenia panelowe wymagają także zabezpieczenia przed korozją. W tym celu wszystkie elementy składowe zostają poddane cynkowaniu ogniowemu. Jak to wygląda w praktyce? Otóż każdy panel jest zanurzany w rozgrzanym do około 450°C płynnym cynku. Pod wpływem temperatury dochodzi do połączenia cynku i żelaza. Zapewnia to zwiększoną wytrzymałość na warunki atmosferyczne i powstawanie ognisk rdzy. Ogrodzenia panelowe 2D i 3D zabezpieczone w ten sposób zyskują dodatkową odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

Jakie ogrodzenia panelowe wybrać? – słupki

Istotną częścią trwałego ogrodzenia panelowego są słupki. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów tego produktu. Zazwyczaj stosuje się słupki o przekroju prostokątnym i wymiarach 60×40 mm. Z punktu widzenia użyteczności ogrodzenia kluczowa jest grubość jego ścianek. Profile poniżej 1,25 mm mogą w specyficznych okolicznościach powodować trudności na etapie eksploatacji. Zalecaną grubością jest co najmniej 1,25 mm, a przy nietypowym montażu (np. cięższych panelach robionych za specjalne zamówienie) warto zdecydować się na słupki o solidniejszej budowie. Powinny one być także zabezpieczone przed korozją. Zalecanym rozwiązaniem są tu produkty ocynkowane.

Jakie ogrodzenia panelowe wybrać? – testy

Ogrodzenia panelowe przygotowane zgodnie z opisaną strukturą w dalszej kolejności podlegają testom. Rzetelny producent ma wyodrębniony dział kontroli jakości, który na bieżąco wyłapuje wszelkie błędy i niedociągnięcia. Dba także o certyfikację. Trwałe ogrodzenia panelowe oferowane przez firmę Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk posiadają deklarację właściwości użytkowych w zakresie:

  • Normy PN-EN 10025-1:2007
  • Normy PN-EN 10218-2:2012
  • Normy PN-EN 10219-2:2019-07
  • Normy PN-EN 10223-7:2013-05
  • Normy PN-EN 10224-2:2010
  • Normy ISO 12944-5:2018-04
  • Normy ISO 1461:2011

Odnoszą się one zarówno do parametrów użytej stali, technologii zgrzewania, jak i powłok cynkowych nanoszonych metodą zanurzeniową. Dzięki temu inwestor ma pewność, że produkty będą mu służyć przez wiele lat użytkowania.

Firma Systemy Ogrodzeniowe Kowalczyk zajmuje się kompleksowym wykonaniem ogrodzeń: od projektu i doboru komponentów, przez transport, aż na montażu kończąc. Po więcej szczegółów oferty zapraszamy do kontaktu.

Jakie ogrodzenia panelowe wybrać – zalety?

Popularność ogrodzeń panelowych 2D i 3D nie bierze się z niczego. To jedno z najtańszych rozwiązań, dzięki czemu przy stosunkowo niedużych kosztach, można zapewnić sobie odpowiedni komfort mieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Kupowanie gotowych paneli znacząco skraca i upraszcza czas realizacji. Lekkość konstrukcji pozwala także na stosunkowo płytkie osadzanie słupków. W tym wypadku wystarczy użycie zwykłej łopaty. Ogrodzenia panelowe są także uniwersalne. Z uwagi na ich trwałość można je montować w domkach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych czy w zakładach przemysłowych. W ofercie znajdują się kompatybilne bramy i furtki. To rozwiązanie odpowiadające na wyzwania XXI wieku.

Udostępnij:

Ostatnie poradniki

Wyślij wiadomość

Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się polską firmą z dużym doświadczeniem w branży ogrodzeń. Realizujemy projekty z wykorzystaniem systemowych ogrodzeń panelowych jak i nowoczesnych ogrodzeń frontowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Przyjmujemy zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm.

Menu

Dołącz do naszej społeczności